Do kultywowania rodzimych tradycji przyznaje się blisko pół miliona mieszkańców Pomorza. Kaszubi mają przecież swój własny język, który oparł się wielowiekowej germanizacji, własną literaturę i zwyczaje.

Niektóre obrzędy – ścinanie kani, kaszubska „sobótka” czy wielkanocny „dyngus” – mają pogański rodowód. Większość związana jest jednak z życiem religijnym i katolickimi świętami. Kaszubi słyną ze swej pobożności. Przydrożne kapliczki, figury świętych i krzyże na rozstajach dróg na zawsze zrosły się z tutejszym krajobrazem. Rdzenni mieszkańcy i osiadli tu przybysze maja tylko jeden problem – jakie miasto jest stolicą Kaszub?

W wierszu poetki Maryli Wolskiej możemy wyczytać:

Siedem miast od dawna kłócą się ze sobą.
Które jest z nich wszech Kaszub głową:
Gdańsk miasto liczne,
Kartuzy śliczne,
Święte Wejherowo,
Lębork, Bytowo,
Cna Kościerzyna,
I Puck perzyna.

Kaszuby to fantastyczny region dla ludzi kochających wodę – w samej ziemi kartuskiej doliczono się niemal 200 jezior przekraczających powierzchnię 1 ha; a do morza również jest niedaleko. Ziemia Kaszubska to również najwyższe wzniesienia na Niżu środkowoeuropejski z „Kaszubskim Olimpem” – Wieżyca (328 m n.p.m.), która jest bardzo dobrym miejscem widokowym, a zimą rajem dla narciarzy. Uroki wypoczynku w Szwajcarii Kaszubskiej (z niemieckiego Kassubische Schwiez) można pogodzić ze zwiedzaniem Trójmiasta, które szczyci się wyjątkowo bogatą historię. Gdańsk to miasto o ponad tysiącletniej historii z pięknymi zabytkami, szczególnie atrakcyjnymi dla ludzi ceniących turystykę historyczną; Sopot – pięknie położony kameralny kurort, ożywający w okresie letnim, dzięki wielkim wydarzeniom kulturalnym; Gdynia – „miasto morza”, dynamiczne i nowoczesne. Niewątpliwym atutem tych miast są atrakcje proponowane wszystkim, którzy odwiedzą ich gościnne progi. Długo można wymieniać wszystkie niezwykłe miejsca Szwajcarii Kaszubskiej, opowiadać o gościnności mieszkańców, tradycjach, legendach, bo to kraina wyjątkowa i warta poznania.

Today's Hot

Jezioro Dąbrowskie

Jezioro Dąbrowskie znajduje się w atrakcyjnej części obszaru Kaszubskiego Parku Krajobrazowego zwanego Szwajcarią Kaszubską...

... więcej

Zachód słońca nad Jeziorem

Jezioro Dąbrowskie łączy się poprzez wąski przesmyk z jeziorem Lubowisko i stanowi część szlaku wodnego...

... więcej

Domek Drewniany

Domek drewniany, letniskowy położony 50 metrów od Jeziora Dąbrowskiego...

... więcej